Próchnica zębów - Dlaczego rekiny nie mają problemów z zębami?

lekarze specjaliści > Próchnica zębów > Próchnica zębów - Dlaczego rekiny nie mają problemów z zębami?

Specjaliści Radzą

Próchnica zębów - Dlaczego rekiny nie mają problemów z zębami?

Czy wiedzieliście, iż wody oceaniczne pokrywają 71% naszej planety? W oceanach znajduje się ponad 100 zębów rybich przypadających na każdy 1 ząb zwierzęcy na lądzie! Delfiny posiadają 96 zębów, a wieloryby ponad tysiąc. Barakudy mają po kilka rzędów zębów, tak samo jak rekiny. Rekiny jedzą przez cały dzień, nigdy zębów nie szczotkują, nigdy nie nitkują, a nigdy odwiedzają rekiniej higienistki!

W oceanie nigdy nie znaleziono ani jednej dziury w zębie! Fakty są takie, że na lądzie spotykamy tylko dwie grupy zwierząt, które doświadczają psucia się zębów: istoty ludzkie (i ich zwierzęta domowe) oraz niedźwiedzie.

Czy wpadliście na to, dlaczego tak wielu ludzi ma bezsensowne ubytki, które wymagają wypełnienia? Są dwa powody. Pierwsze to nasza dieta. Misie konsumują litry miodu za jednym posiedzeniem. W ponad 22 krajach ludzie konsumują więcej niż 60 kg cukru rocznie - na jedną osobę! To powoduje dużo próchnicy. Psy oraz koty żyjące dziko nigdy nie doznają ubytków w zębach, ale jeśli karmić się je będzie pożywieniem ludzi, mogą dostać dziur w zębach. W niektórych krajach, jak Chiny, większość ludzi spożywa tak niewielkie ilości cukru, że całe miasta są wolne od ubytków próchnicowych. A właściwie zgadnijcie, w jakim to kraju przypada najwięcej dziur w zębach na jedną osobę? Otóż to, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tak więc jeśli nie chcecie mieć już nigdy kolejnej dziury, rzućcie cukier!

Drugim powodem, dla którego ryby nie doznają próchnicy to fakt, iż ocean to roztwór z jedną cząsteczką fluoru na każdy milion innych. Fluor to 13 pod względem powszechności pierwiastek na naszej planecie. Ryby i ich zęby cały czas pławią się roztworze fluoru! Oto dlaczego miasta na całym świecie dodają fluor do swojej wody pitnej na wzór wody oceanicznej. Zadbajcie, aby rosnące zęby Waszych dzieci nie były pozbawione
tych korzyści niesionych przez fluor. Domowe filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy zabierają z wody cały fluor; filtry z aktywnym węglem fluor pozostawiają.

Kiedy Wasze zęby już się uformują, nie zapominajcie o fluoryzacji co sześć miesięcy przy okazji zwyczajowej wizyty na czyszczenie. Fluoryzacja w gabinecie znacznie zredukuje nasilenie próchnicy.

W końcu zapytajcie o uszczelniacze (laki) dentystyczne, które nałożone na powierzchnie żujące zębów tylnych chronią przed próchnicą na tych powierzchniach w prawie 100% przypadków. W dzisiejszych czasach współczesnej stomatologii zapobiegawczej ludzie mający ubytki muszą naprawdę chcieć je mieć - ponieważ są one trudne do wyhodowania!

Konkludując: nie mówcie sobie ani nie wierzcie, że Wasza rodzina ma kiepskie zęby. W zamian, nabierzcie świadomości, iż Wasza rodzina spożywa tak dużo cukru, iż zęby się Wam psują. Nie myślcie, że tylko dlatego, iż zęby macie doprowadzone do porządku, możecie je zaniedbywać.

Dentysta może Wam naprawić ząb, ale tylko Wy możecie zmienić zachowanie, które w ogóle doprowadziło do tej dziury: rzucie słodzone napoje, słodycze i gumę do żucia, a zacznijcie spożywać więcej tego, co jedzą wszystkie inne zwierzęta mające zęby w idealnym stanie.
Krystyna Mancewicz ARTODONTO

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl