Próchnica zębów - Próchnicę zębów powinniśmy leczyć

MEDserwis.pl > Próchnica zębów >Próchnicę zębów powinniśmy leczyć

Próchnicę zębów powinniśmy leczyć

Do objawów próchnicy możemy zaliczyć przede wszystkim nadwrażliwość zębów na temperatury skrajne oraz smak kwaśny i słodki. Podczas szczotkowania zębów bądź żucia pokarmów, pojawia się nieprzyjemne uczucie, ból i dyskomfort. Próchnicy towarzyszą przykry zapach z ust, widoczne ubytki w zębach, ból, a nawet pieczenie miazgi zębowej.
Do rozwoju próchnicy przyczyniają się bakterie płytki nazębnej, cukry w jamie ustnej oraz czas. Do głównych przyczyn powstawania próchnicy należą bakterie płytki nazębnej, które produkują kwas na drodze hydrolizy cukru, tworząc szkodliwe dla zębów cukry zewnątrzkomórkowe. Związek pomiędzy intensywnością próchnicy, a częstotliwością i systematyką spożywania węglowodanów jest znany każdemu z nas. Napoje i pokarmy zawierające duże ilości cukru, skutkują spadkiem poziomu pH w jamie ustnej, zakwaszeniem środowiska płytki nazębnej oraz aktywacją procesu demineralizacji szkliwa. Chcąc mieć piękne i zdrowe zęby należy unikać dwucukrów takich jak sacharoza, maltoza, laktoza oraz cukrów prostych: fruktozy i glukozy.
Próchnica rozwija się w czasie. Ne można jednoznacznie określić, ile czasu potrzeba dokładnie na rozwój próchnicy i do powstania ubytku. Ogromną rolę odgrywa tu ilość produkowanej przez organizm śliny. Jeżeli ilość śliny będzie prawidłowa, wówczas rozwój próchnicy może trwać kilka miesięcy lub lat. Istnieje szansa, że próchnica nie rozwinie się również wcale. Jeżeli natomiast niedobór śliny będzie znaczny, wówczas proces próchnicowy może nastąpić niezwykle szybko.
Próchnica najczęściej zlokalizowana jest na koronach zębów żujących lub pomiędzy zębami. Jeżeli nastąpiło cofnięcie się dziąseł oraz zostały odsłonięte korzenie zębowe, wówczas może dojść do powstania nieestetycznych ubytków korzeniowych. Sama próchnica może rozwijać się także wokoło istniejących już wypełnień zębowych- zazwyczaj są to miejsca ze szczególną tendencją do akumulowania płytki nazębnej i rozwoju choroby.
Na skutek zachodzących zmian chorobowych na powierzchni zęba tworzą się ubytki. Dzięki odpowiednim wypełnieniom możliwe staje sie przywrócenie prawidłowej czynności i kształtu uszkodzonego przez chorobę zęba. Przed wypełnieniem ubytku, niezbędne jest usunięcie tkanek dotkniętych przez próchnicę oraz dokładne ich oczyszczenie.
Jeżeli próchnica jest w stadium początkowym i dotknęła jedynie szkliwo, wówczas leczenie opiera się na metodzie bezinwazyjnej odwracającej procesy demineralizacji szkliwa. W tym przypadku wykorzystywane są preparaty fluorowe w postaci żeli i lakierów. W przypadku, kiedy próchnicza zaatakowała szkliwo i zębinę, konieczne jest usunięcie zmian próchnicznych z zęba oraz odtworzenie z wykorzystaniem plomby jego brakującej części. Nie należy zapominać, ze ubytki często rozwijają się także pod powierzchnią zęba i są niewidoczne. Dlatego konieczne są systematyczne wizyty u zaufanego i doświadczonego stomatologa oraz zachowanie podstawowej higieny jamy ustnej.
Najczęstszymi powikłaniami nieleczonej próchnicy są owrzodzenie i ropień dziąsła, utrata zęba oraz zapalenie tkanek okołozębowych. Próchnica prowadzi także do różnych powikłań zdrowotnych nie tylko w okolicy jamy ustnej, ale także innych narządów wewnątrz organizmu. W sytuacji, kiedy próchnica jest długo nieleczona, może dojść nawet do zakażenia krwi, chorób reumatycznych, serca i stawów.
Jak wygląda profilaktyka próchnicy? Nie zapominajmy przede wszystkim o systematycznym i dokładnym szczotkowaniu zębów, przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaopatrzmy się także w nić dentystyczną w celu usunięcia płytki nazębnej w jamie ustnej. Nie możemy zapomnieć oczywiście o kontrolach u dentysty. Przestrzegajmy zbilansowanej diety, ograniczmy spożycie produktów bogatych w skrobię i cukry ( w szczególności słodyczy). Pamiętajmy o systematycznej wymianie szczoteczek do zębów – lekarze zalecają zakup nowej przed upływem trzech miesięcy.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl